Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Burk 16942004



*

nr 1694 2004


Wilhelm KÃ¥ge

(1889-1960), Sverige


Burk, med lock, + coaster, 5 delar, Argenta, Grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 9-11,5 cm


Kondition: glasyrskada

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 april 2025
kl 18:42:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/4 20:05:31 1      1.300 kr
13/4 20:39:58 2      1.100 kr
13/4 20:39:58 1      1.200 kr (Budbetjänt)
14/4 16:36:08 3      1.300 kr
14/4 16:36:08 1      1.300 kr (Budbetjänt)
14/4 16:36:58 3      1.500 kr
14/4 18:37:01 1      Vinnande bud
14/4 18:37:30 1      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Tema

  • Konstnär/Designer

Wilhelm KÃ¥ge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta burk coaster coasters filigran glasunderlägg gustavsberg keramik lock silverinläggning silverinläggningar svensk keramiker sverige wilhelm kåge
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr